AA&S Header
Monday, May 22, 2017
8:00 AM to 12:00 PM 
Monday, May 22, 2017
  Training I
8:00 AM - 12:00 PM
Introduction to Probabilistic Safe Life Analysis Using the FAA-Sponsored SMART|LD Software with Hands-on Training
Instructor: Dr Harry Millwater - University of Texas at San Antonio

8:00 AM - 12:00 PM
Additive Manufacturing/3D Printing
Instructor: Dr Mark Benedict - USAF AFRL

8:00 AM - 12:00 PM
Fleet Management & Sustainment for Systems Health Monitoring
Instructor: Ms Amy Grace - UTC Aerospace Systems

8:00 AM - 12:00 PM
Airworthiness & Cyber Security Safety Certification Process (8 hr)
Instructor: Mr Robert Hanley - NAVAIR SYSCOM

8:00 AM - 12:00 PM
Understanding and Controlling Corrosion on Aviation Systems
Instructor: Mr Terry Gabbert - USAF

1:00 PM to 5:00 PM 
Monday, May 22, 2017
  Training II
1:00 PM - 3:00 PM
AF Airworthiness Electromagnetic & Environmental Effects (E3) 2hr
Instructor: Mr Felipe Nazario-Romero - AFLCMCEZAC

1:00 PM - 5:00 PM
Introduction to Probabilistic Damage Tolerance Analysis Using the FAA-Sponsored SMART|DT Software with Hands-on Training
Instructor: Dr Harry Millwater - University of Texas at San Antonio

1:00 PM - 5:00 PM
USAF Supplier Approval Training
Instructor: Mr David Medina - Oklahoma City Air Logistics Ctr

1:00 PM - 5:00 PM
Unlocking DT Data for More Effective and Economical Systems Health Monitoring
Instructor: Dr Barry Smith - University of Buffalo SUNY

1:00 PM - 5:00 PM
Airworthiness & Cyber Security Safety Certification Process (8 hr contin)
Instructor: Mr Robert Hanley - NAVAIR SYSCOM

3:00 PM - 5:00 PM
AF Airworthiness Structures 2hr
Instructor: Dr Gregory Schoeppner - USAF AFLCMC

6:00 PM to 8:00 PM 
Monday, May 22, 2017
  Training III
6:00 PM - 8:00 PM
Engineering Leadership
Instructor: Dr Vincent Russo - Aerospace Technologies Associates

6:00 PM - 8:00 PM
Stresscheck + Fracture: Best Practices & Live Demo
Instructor: Mr Jason Hawks - ESRD Inc

Tuesday, May 23, 2017
7:30 AM to 9:30 AM 
Tuesday, May 23, 2017
  General Session
7:30 AM - 7:40 AM
Opening Remarks
Presenter: Mr Theodore Fecke - Universal Technology Corp

7:40 AM - 9:30 AM
KEYSTONE PANEL - Airworthiness Government Perspective
Moderator: Dr Kenneth Barker - USAF
Panel Members:
Mr Jorge Gonzalez -
USAF

Mr Robert Hanley -
NAVAIR SYSCOM

Mr Joel Ligon -
FAA Military Certification Office

Mr Fred Banks -
US Army

9:30 AM to 10:00 AM 
Tuesday, May 23, 2017
  Break

10:00 AM to 12:00 PM 
Tuesday, May 23, 2017
  General Session
10:00 AM - 12:00 PM
KEYSTONE PANEL - Airworthness Industry Perspective
Moderator: Mr David Bushroe - USAF Airworthiness Office
Panel Members:
Mr William Mahoney -
Northrop Grumman Corp

Mr Marlon Johnston -
Textron Aviation Inc

Mr Don Roberts -
LM Aeronautics

Mr Geoffrey Butler -
General Atomics Aeronautical Systems Inc

12:00 PM to 1:00 PM 
Tuesday, May 23, 2017
  Lunch

1:00 PM to 2:30 PM
Concurrent Sessions
Tuesday, May 23, 2017
  Airworthiness - Certification
Session Chair: Mr Curtis Davies - FAA
1:00 PM - 1:30 PM
Industry Lessons Learned in Applying MIL-HDBK-516C
Presenter: Mr Wayne Johnson - Dayton Aerospace Inc

Author: Ms Dawn McGarvey-Buchwalder - Dayton Aerospace Inc
1:30 PM - 2:00 PM
Preliminary Comparison of Agricultural and Single-Engine Air Tanker Operational Loads
Presenter: Dr Kamran Rokhsaz - Wichita State University

Author: Dr Linda Kliment - Wichita State University
2:00 PM - 2:30 PM
Designing and Managing of Airworthiness Using Safety by SHM Concept and Rough Sets for Data Uncertainty Analysis
Presenter: Dr Kamila Kustron - Warsaw University of Technology

Author: Prof Jerzy Lewitowicz - Air Force Institute Warsaw Poland
1:00 PM to 2:30 PM
Concurrent Sessions
Tuesday, May 23, 2017
  Digital Thread and Digital Twin Revealed
Session Chair: Dr Pamela Kobryn - USAF AFRL/RQVS
1:00 PM - 1:30 PM
Digital Thread: Overview & Guide to the Exhibit
Presenter: Mr Brench Boden - USAF AFRL

1:30 PM - 2:00 PM
Digital Thread & Sustainment
Presenter: Dr Pamela Kobryn - USAF AFRL/RQVS

2:00 PM - 2:30 PM
Digital Thread & Airworthiness
Presenter: Dr Jeffrey Zweber - USAF AFRL/EN

1:00 PM to 2:30 PM
Concurrent Sessions
Tuesday, May 23, 2017
  Structures Research
Session Chair: Mr Kevin Stonaker - FAA
1:00 PM - 1:30 PM
Assessment of Bonded Repairs of Composite Airframe Beam Structure
Presenter: Mr Kevin Stonaker - FAA

Authors: Dr John Bakuckas - FAA, Mr Reewanshu Chadha - Diakon Solutions

1:30 PM - 2:00 PM
Effect of Environment on the Mechanical and Fatigue Behavior of Adhesive-Bonded Repairs
Presenter: Mr Ryan Neel - Drexel University

2:00 PM - 2:30 PM
Assessment of Fatigue Behavior of Advanced Aluminum Alloys Under Complex Variable Amplitude Loading
Presenter: Mr David Stanley - Drexel University

2:30 PM to 3:00 PM 
Tuesday, May 23, 2017
  Break

3:00 PM to 4:30 PM
Concurrent Sessions
Tuesday, May 23, 2017
  Airworthiness - Transports
Session Chair: Dr Richard Young - NASA LaRC
3:00 PM - 3:30 PM
Exploratory Investigation of Next-Generation Airtankers
Presenter: Dr Kamran Rokhsaz - Wichita State University

Authors: Dr Linda Kliment - Wichita State University, Mr John Nelson - US Forest Service, Mr Brett Terning - US Forest Service
3:30 PM - 4:00 PM
Non-DoD Military Aircraft Assessment for Accreditation - A Reciprocal Opportunity
Presenters:
Mr Marlon Johnston -
Textron Aviation Inc

Mr Robert FitzHarris -
USAF

Authors: Mr Robert FitzHarris - USAF, Mr Marlon Johnston - Textron Aviation Inc
3:00 PM to 4:30 PM
Concurrent Sessions
Tuesday, May 23, 2017
  Corrosion - Prevention Processes
Session Chair: Mr Robert Tipton - KBRwyle
3:00 PM - 3:30 PM
Applying the Atmospheric Corrosion Environment to Mechanical Fatigue Testing
Presenter: Mr Jason Niebuhr - SAFE Inc

3:30 PM - 4:00 PM
Accelerated Combined-Effects Simulation (ACES) Chamber
Presenter: Dr Malcolm Prouty - Systems & Materials Research Corp

Authors: Mr Christopher Ingham - Systems & Materials Research Corp, Dr Nicholas Wilson - USAF AFRL
4:00 PM - 4:30 PM
Electrocoat Process for Non-Chromate Primers in DoD Aircraft Manufacturing
Presenter: Mr William Hoogsteden - USAF AFRL

3:00 PM to 4:30 PM
Concurrent Sessions
Tuesday, May 23, 2017
  Repair
Session Chair: Dr Harry Millwater - University of Texas at San Antonio (Invited)
3:00 PM - 3:30 PM
Experimental Life Improvement Quantification of a Robotized Shot Peening Modification
Presenter: Dr Guillaume Renaud - National Research Council Canada

Authors: Dr Min Liao - National Research Council Canada, Mr Pascal Martin - L-3 MAS
3:30 PM - 4:00 PM
Inspection techniques for verifying surface preparation processes in bonded aircraft manufacturing and repair
Presenter: Mr Lucas Dillingham - BTG Labs

4:00 PM - 4:30 PM
On-Aircraft Structural Repair Using Ultrasonic Peening Solution
Presenter: Ms Kelly McClurg - Avion Solutions Inc

Authors: Mr Ghislain Cossio - Empowering Technologies, Mr Jacob Warner - USAF
4:30 PM to 6:00 PM 
Tuesday, May 23, 2017
  Reception

6:40 PM to 8:30 PM 
Tuesday, May 23, 2017
  Baseball Game

Wednesday, May 24, 2017
7:30 AM to 10:00 AM 
Wednesday, May 24, 2017
  General Session
7:30 AM - 8:00 AM
Distinguished Lecturer - Aircraft Accidents
Presenter: Mr James Burd - Aeronautica LLC

8:00 AM - 10:00 AM
KEYSTONE PANEL - Civil Aviation Sustainment
Moderator: Mr Marvin Nuss - Nuss Sustainment Solutions
Panel Members:
Ms Beth Gamble -
Textron Aviation

Dr Michael Gorelik -
FAA

Mr Timothy Kinsella -
Dassault Falcon Jet

Mr James Burd -
Aeronautica LLC

Ms Tonya DelMaestro -
Boeing Co

10:00 AM to 10:30 AM 
Wednesday, May 24, 2017
  Break

10:30 AM to 12:30 PM 
Wednesday, May 24, 2017
  General Session
10:30 AM - 12:30 PM
KEYSTONE PANEL - Corrosion
Moderator: Mr Richard Hays - OUSD ATL/CPO
Panel Members:
Dr Victor Rodriguez -
NAVAIR SYSCOM

Dr Gregory Shoales -
USAF Academy CAStLE

Mr Courtney Guasti -
US Army AMRDEC

Dr Mark Thomsen -
USAF

Dr Walter Juzukonis -
USAF AFRL/RXSS

12:30 PM to 1:30 PM 
Wednesday, May 24, 2017
  Lunch

1:30 PM to 3:00 PM
Concurrent Sessions
Wednesday, May 24, 2017
  Airworthiness - Fighters
Session Chair: Mr Richard Reese - Lockheed Martin Co
1:30 PM - 2:00 PM
Functional Electronic Cloned Devices Pose Significant New Threats to AA&S
Presenter: Mr Thomas Sharpe - SMT Corp

2:00 PM - 2:30 PM
F-35 Airworthiness Certification Approach Origin and Rationale
Presenter: Mr Mike Fox - Lockheed Martin Co

2:30 PM - 3:00 PM
Flight Loads and Usage Analysis of a Fleet of BE-1900D Commuter Airliners
Presenter: Dr Kamran Rokhsaz - Wichita State University

Author: Dr Linda Kliment - Wichita State University
1:30 PM to 3:00 PM
Concurrent Sessions
Wednesday, May 24, 2017
  Corrosion
Session Chair: Dr Douglas Dudis - USAF AFRL (Invited)
1:30 PM - 2:00 PM
Employing Cumulative Corrosion Damage Modeling to Evaluate Variable Environmental Severity
Presenter: Dr Douglas Dudis - USAF AFRL

2:00 PM - 2:30 PM
Transition of Corrosion Best Practices into Acquisition and Sustainment Platforms
Presenter: Mr Dane Hanson - NAVAIR

2:30 PM - 3:00 PM
Ambient Erosion Studies of Volcanic Ash
Presenter: Mr Joseph Shumaker - USAF AFRL/RXSS

1:30 PM to 3:00 PM
Concurrent Sessions
Wednesday, May 24, 2017
  NDI
Session Chair: Mr Charles Buynak - USAF AFRL/RX
1:30 PM - 2:00 PM
Remote Access Nondestructive Evaluation (RANDE) using Robotic Assistance
Presenter: Mr Charles Buynak - USAF AFRL/RX

Authors: Mr Tim Francois - OC Robotics, Mr Adam Mallion - OC Robotics, Mr Craig Wilson - OC Robotics
2:00 PM - 2:30 PM
Automating Confined Space Operation for Maintainability and Assembly
Presenter: Mr Keith McIver - The Boeing Co

2:30 PM - 3:00 PM
Single Pass Aircraft Structure Inspection Challenges and Solutions
Presenter: Dr Eric Lindgren - USAF AFRL

3:00 PM to 3:30 PM 
Wednesday, May 24, 2017
  Break

3:30 PM to 5:30 PM
Concurrent Sessions
Wednesday, May 24, 2017
  Aircraft Sustainment Programs in AFRL
Session Chair: Dr Lawrence Butkus - USAF AFRL/RX
3:30 PM - 4:00 PM
Solid State Power Controllers for High Current Arc Fault Protection on Aircraft
Presenter: Mr Brett Jordan - USAF

4:00 PM - 4:30 PM
Reduced Structural Damage Using New Nonmetallic Material Removal Tools
Presenter: Mr James Mazza - USAF AFRL/RXSA

Author: Mr Paul Childers - University of Dayton Resaerch Institute
4:30 PM - 5:00 PM
C-5 Honeycomb Part Redesign and Replacement
Presenter: Mr Robert Olliffe - Lockheed Martin Co

Author: Mr Michael Falugi - USAF AFRL
5:00 PM - 5:30 PM
Corrosion Management Toolset
Presenter: Mr Ronald Pendleton - USAF AFRL/RXS

3:30 PM to 5:30 PM
Concurrent Sessions
Wednesday, May 24, 2017
  Structures
Session Chair: Dr John Lin - The Boeing Co
3:30 PM - 4:00 PM
Airframe Usage and Operational Loads of ASM/Lead Aircraft in USFS Service
Presenter: Dr Linda Kliment - Wichita State University

Authors: Mr John Nelson - US Forest Service, Dr Kamran Rokhsaz - Wichita State University, Mr Brett Terning - US Forest Service
4:00 PM - 4:30 PM
Design, Development, and Qualification Testing of the UDRI Next-Gen Cargo Pallet
Presenter: Mr Daniel Bowman - UDRI

Author: Mr Anthony Bergman - University of Dayton Research Institute
3:30 PM to 5:30 PM
Concurrent Sessions
Wednesday, May 24, 2017
  What's Going On In the Army?
Session Chair: Dr Robert Haynes - US Army Research Lab
3:30 PM - 4:00 PM
Embedded Sensing of Damage Mechanics in a Composite Structure
Presenter: Dr Asha Hall - US Army Research Lab

4:00 PM - 4:30 PM
Recent Developments in Damage Precursors at the US Army Research Laboratory
Presenter: Dr Robert Haynes - US Army Research Lab

4:30 PM - 5:00 PM
From Diagnostics to Intelligent Prognostics Via Integrated Nondestructive Evaluation
Presenter: Dr Antonios Kontsos - Drexel University

5:00 PM - 5:30 PM
Next Generation Fatigue Design Assessment and Risk Management for Rotorcraft Failsafe Structures
Presenter: Dr ChiYu Shiao - Army Research Lab

Author: Dr Tzikang Chen - Army Research Lab
Thursday, May 25, 2017
7:30 AM to 10:00 AM 
Thursday, May 25, 2017
  General Session Combined
7:30 AM - 8:00 AM
Distinguished Lecturer
Presenter: Ms Elizabeth McMichael - NAVAIR SYSCOM

8:00 AM - 10:00 AM
KEYSTONE PANEL: Additive Manufacturing
Moderator: Dr Mark Benedict - USAF AFRL
Panel Members:
Mr Greg Kilchenstein -
Office of Secretary of Defense

Dr Michael Gorelik -
FAA

Dr Marilyn Gaska -
Lockheed Martin Co

Mr Richard Russell -
NASA KSC

10:00 AM to 10:30 AM 
Thursday, May 25, 2017
  Break

10:30 AM to 12:00 PM
Concurrent Sessions
Thursday, May 25, 2017
  Airworthiness - Other Aspects of Airworthiness
Session Chair: Mr Michael Buran - Lockheed Martin Co
10:30 AM - 11:00 AM
Hybrid Airship Airworthiness Creating the New Criteria
Presenter: Mr Kent Trenkle - Lockheed Martin Co

11:00 AM - 11:30 AM
The First U.S. Graduate Program in Airworthiness Engineering: Realizing the Benefits of Industry-Academia Partnership
Presenters:
Dr Stephen Cook -
Northrop Grumman Corp

Mr Scott Olson -
Northrop Grumman Corp

11:30 AM - 12:00 PM
Enhancing Propulsion System Continued Airworthiness Processes
Presenter: Mr David McDermott - Pratt & Whitney

10:30 AM to 12:00 PM
Concurrent Sessions
Thursday, May 25, 2017
  Composite Structures
Session Chair: Ms Carlyn Brewer - The Boeing Co
10:30 AM - 11:00 AM
NASA Research to Reduce the Time to Develop and Certify Composite Structures
Presenter: Dr Richard Young - NASA LaRC

11:00 AM - 11:30 AM
An Overview of the Air Force Research Laboratory Composite Airframe Life Extension (CALE) Program
Presenter: Mr Richard Holzwarth - USAF AFRL

11:30 AM - 12:00 PM
From NDI to Structural Performance - Composite Residual Strength Evaluation by Damage Mapping Technique
Presenter: Dr John Lin - The Boeing Co

Authors: Ms Carlyn Brewer - The Boeing Co, Ms Kelly Greene - The Boeing Co, Mr Russell Keller - The Boeing Co, Ms Hong Tat - The Boeing Co
10:30 AM to 12:00 PM
Concurrent Sessions
Thursday, May 25, 2017
  Safety
Session Chair: Mr David Harper - USAF Safety Ctr
10:30 AM - 11:00 AM
Standardization of USAF Risk Categorization
Presenter: Dr Samuel Wright - USAF

11:00 AM - 11:30 AM
Transport Airplane Hydraulic Fuse Functional Reliability Study
Presenter: Ms Andrea Dorado - Sandia National Labs

Authors: Mr Michel Bode - Sandia National Labs, Ms Lauren Hund - Sandia National Labs, Dr Robert Jones - FAA
10:30 AM to 12:00 PM
Concurrent Sessions
Thursday, May 25, 2017
  Structures - Residual Stress
Session Chair: Mr Richard Gauntlett - AA&S Australia
10:30 AM - 11:00 AM
Modeling Spectrum and Stress Ratio Effects on Crack Growth in Residual Stress Fields
Presenter: Dr Thomas Mills - Analytical Processes Engineered Solutions

Authors: Mr Joshua Hodges - USAF, Dr Scott ProstDomasky - APES Inc
11:00 AM - 11:30 AM
Residual stress engineering to support fleet management and life extensions of legacy fleets
Presenter: Mr Frank Di Cocco - Hill Engineering

11:30 AM - 12:00 PM
CP140 D/DTA Methodology Validation
Presenter: Dr Adam Brown - IMP Aerospace

12:00 PM to 1:30 PM 
Thursday, May 25, 2017
  Lunch Combined
12:30 PM - 1:30 PM
Advanced Technology for Honeywell Aerospace
Luncheon Speaker: Mr Robert Witwer - Honeywell Aerospace

1:30 PM to 3:00 PM
Concurrent Sessions
Thursday, May 25, 2017
  Additive in Thermal Mgmt for Sustainment
Session Chair: Mr Mark Norfolk - Fabrisonic LLC
1:30 PM - 2:00 PM
Solid State Additive Manufacturing
Presenter: Dr Adam Hehr - Fabrisonic LLC

Author: Mr Mark Norfolk - Fabrisonic LLC
2:00 PM - 2:30 PM
Metal 3D Printing of Embedded Sensors for Reactor In-Pile Analysis
Presenter: Dr Kurt Terrani - Oak Ridge National Lab

2:30 PM - 3:00 PM
Novel Thermal Management Structures Enabled by Additive Manufacturing
Presenter: Mr Travis Mayberry - Raytheon

1:30 PM to 3:30 PM
Concurrent Sessions
Thursday, May 25, 2017
  Corrosion - Measurement
Session Chair: Mr Robert Tipton - KBRwyle
1:30 PM - 2:00 PM
Standardization and Use of Corrosion Measurements for Materials Evaluations and Aircraft Corrosion Management
Presenter: Dr Fritz Friedersdorf - Luna Innovations Inc

2:00 PM - 2:30 PM
The Scanning Kelvin Probe Technique for Assessing Coating Degradation
Presenter: Dr Douglas Hansen - University of Dayton Research Institute

2:30 PM - 3:00 PM
Improved Magnesium Protection for DOD Aviation and Weapon Component Technology
Presenter: Dr William Gorman - Technology Applications Group Inc

3:00 PM - 3:30 PM
Dynamic Environmental Monitoring On Board a Naval Ship: Development of a Corrosion Risk Assessment Matrix
Presenter: Dr Victor Rodriguez - NAVAIR SYSCOM

1:30 PM to 3:30 PM
Concurrent Sessions
Thursday, May 25, 2017
  International Airworthiness
Session Chair: Mr Richard Gauntlett - AA&S Australia
1:30 PM - 2:00 PM
Airworthiness for Growler in the Australian Context
Presenter: Mr Gavin Healy - Department of Defence

2:00 PM - 2:30 PM
A Roadmap towards the Virtual Fatigue Test
Presenter: Mr John Vine - Defence Science & Technology Group

Author: Dr Albert Wong - Defence Science & Technology Group
2:30 PM - 3:00 PM
R.O.K Operational Capbility of Korea Utility Helicopter(KUH-1) Under Freezing Temperature Lessons Learned
Presenter: Maj Seong Hun Kim - Defense Acquisition Program Administration

Authors: Maj Seong Hun Kim - Republic of Korea Army, LCDR Bon Wook Koo - ROK Defense Acquisition Program Administration
1:30 PM to 3:30 PM
Concurrent Sessions
Thursday, May 25, 2017
  Sustainment - Depot Maintenance
Session Chair: Mr Jay Fiebig - USAF AFSCEN
1:30 PM - 2:00 PM
A Risk-Based, Proactive Approach for Diminishing Manufacturing Sources and Material Shortages (DMSMS) Management for Aircraft Subsystems
Presenter: Mr Tracy Daubenspeck - NUWC Keyport

Author: Mr Tracy Daubenspeck - NUWC Keyport
2:00 PM - 2:30 PM
Additive Manufacturing
Presenter: Mr Michael Froning - AFLCMC/EZP

2:30 PM - 3:00 PM
Nondestructive Inspection Modernization in the Logistics and Sustainment 2040 vision
Presenter: Mr David Campbell - USAF

Author: Mr David Campbell - USAF
3:00 PM - 3:30 PM
USAF LASER De-paint Program
Presenter: Mr Rik Crowther - USAF

3:30 PM to 4:00 PM 
Thursday, May 25, 2017
  Break

4:00 PM to 5:30 PM
Concurrent Sessions
Thursday, May 25, 2017
  Additive Manufacturing and Repair
Session Chair: Dr Marilyn Gaska - Lockheed Martin Co
4:00 PM - 4:30 PM
Testing and Qualification of Additively Manufactured Metal components and structures for Airworthy Applications
Presenter: Dr Prabir Chaudhury - Exova Inc

4:30 PM - 5:00 PM
The State of the Art on the Commercial Implementation of Cold Spray Technology in Aerospace
Presenter: Dr Julio Villafuerte - CtrLINE WINDSOR LTD

5:00 PM - 5:30 PM
Substantiation Process of Cold Spray Repaired Parts
Presenter: Dr Richard Buckley - SAFE Inc

Author: Ms Cindy Klahn - SAFE Inc
4:00 PM to 5:30 PM
Concurrent Sessions
Thursday, May 25, 2017
  NDI Miscellaneous
Session Chair: Mr Elliott Cramer - NASA LaRC (Invited)
4:00 PM - 4:30 PM
Sonic Infrared Imaging NDI for Aircraft Sustainment
Presenter: Dr Xiaoyan Han - Wayne State University

4:30 PM - 5:00 PM
Enabling Data Assimilation, Updating, Forecasting and Maintenance Planning with SAFER-P2IAT
Presenter: Dr Isaac Asher - GE Global Research

4:00 PM to 5:30 PM
Concurrent Sessions
Thursday, May 25, 2017
  Probabilistics
Session Chair: Dr Michael Gorelik - FAA
4:00 PM - 4:30 PM
Predictors of Fatigue Damage Accumulation and Formulation of Design Rules for Metallic Components with Small Notches
Presenter: Mr Jason Hawks - ESRD Inc

Authors: Dr Ricardo Actis - Engineering Software Research & Development Inc, Mr David Rusk - NAVAIR SYSCOM, Dr Barna Szabo - ESRD
4:30 PM - 5:00 PM
Incorporating Residual Stresses into Probabilistic Damage Tolerance Analysis
Presenter: Dr Juan Ocampo - St Mary's University

5:00 PM - 5:30 PM
Durability Effects of Press Fit Bushings
Presenter: Mr Michael Perez - USAF

Author: Mr Michael Perez - USAF
X CLOSE WINDOW